Úvodní strana / Cash management

Cash management

cashplanner

Úvaha v souvislosti s optimalizací a predikcí ATM sítě a poboček v období, kdy peníze jsou levné, jako možná nikdy v historii, se může zdát jako chůze po tenkém ledě. Proč se vůbec touto otázkou dnes zabývat? Proč investovat čas a prostředky k tomu, abychom optimalizovali něco, co se na první pohled může zdát v období nulových úroků zbytečné?

Důvodem jsou vzájemné závislosti – příčiny a důsledku. Jenom krátce se dotkneme velmi známé teorie „efektu motýlích křídel“. Efekt motýlího křídla, vyjadřuje citlivou závislost vývoje systému na počátečních podmínkách. Jejich malé změny mohou mít za následek velké variace v delším průběhu. 

Velmi jednoduše řečeno, teorie spočívá v tom, že všechno je ovlivněno vším. A každá maličkost může ovlivnit velké události. Jak uplatnit teorii, která popisuje efekt motýlích křídel v bankovním byznysu? Jakou roli v tom všem zastává optimalizace hotovosti ATM a poboček?

Ztrácí optimalizace hotovosti při nulových nebo téměř nulových úrocích význam? V žádném případě! Právě naopak.

Náklady na obsluhu a zpracování hotovosti vytváří základní položku nákladu C.I.T společností!!!

Zdá se, že v období nízkých úroků je logické dotovat ATM na maximální pojistnou částku. Mohlo by se dokonce zdát, že se ušetří náklady za dopravu C.I.T.  Je to skutečně tak, ale za předpokladu, že ceny C.I.T jsou reálně nastavené vůči klientům, tedy cena za službu obsahuje náklady a rozumný zisk.

Pokud to tak není a ceny za služby jsou podhodnocené, efekt motýlích křídel se dostaví. Dlouhodobým důsledkem vždy bude zdražení služby pro banku. Buď z důvodu odchodu C.I.T z trhu a zhoršení konkurenčního prostředí a nebo zvýšením ceny za službu všech C.I.T. Za to ale nemůže optimalizace, ta bude ve Váš prospěch pracovat jak v období nízkých úrokových sazeb a podhodnocených cen C.I.T, tak v období růstů úroků a zdravého konkurenčního prostředí trhu.

 

cashplanner