Úvodná strana / Banková technika / Recyklačné ATM

Recyklačné ATM OKI

oki open up your dreams

Spoločnosť ALBACON, s.r.o. sa stala prvou spoločnosťou, ktorá v Slovenskej republike a v spolupráci s Albacon Systems, a.s. aj v Českej republike začala od roku 2011 propagovať obojsmerné (recyklačné) bankomaty OKI Japan a uviedla na trh recyklačný bankomat OKI RG-7. V súčasnosti spoločnosť ALBACON dodáva už ôsmu generáciu bankomatov tohto výrobcu, pričom je v SR spolu nainštalovaných už 150 ks týchto recyklačných bankomatov a a ďalšie inštalácie sa pripravujú.

 

Technológia vyhodnocovania obrazu bankoviek na automatizované prijímanie vkladov a výberov a na používanie bankoviek z vkladov na výbery (ďalej len "recyklácia"), bola prvýkrát použitá na spracovanie bankoviek v Japonsku v roku 1982, a to len pre japonské jeny, ktoré boli a stále sú najprispôsobivejšou menou na automatizáciu. Dôvodom je počet nominálnych hodnôt (len 3), ochranné prvky prispôsobené na strojové rozpoznávanie a relatívne nízke opotrebovanie bankoviek v obehu. Nesprávne zaobchádzanie s bankovkami je v Japonsku neprijateľné až trestné. Spoločnosť GLORY bola zodpovedná za inštaláciu prvých recyklačných pokladní a divízia ATM spoločnosti OKI za inštaláciu prvých samoobslužných recyklačných bankomatov.

 

V Európe sa prvé recyklačné pokladne objavili až v 90. rokoch 20. storočia a prvé recyklačné bankomaty až začiatkom roka 2000, teda niekoľko rokov po zavedení eura, pričom výrobcovia bankomatov na výdaj hotovosti (NCR, Wincor-Nixdorf a Diebold) zakúpili technológiu umožňujúcu vklady a recykláciu ako kompletný modul od japonských výrobcov, ako sú Fujitsu a Hitachi.

 

Divízia bankomatov spoločnosti OKI, ako jeden z najväčších japonských výrobcov bankomatov so 40 % podielom na japonskom trhu, je jediný japonský výrobca, ktorý má svoju vlastnú technológiu BRM (Banknote Recognition Module) a nepredáva ju ako modul. Všetky základné komponenty ATM RG7 a RG8 vrátane poskytovateľov SP a riadiacej softvérovej vrstvy XFS sú výsledkom dlhoročných skúseností spoločnosti OKI.

 

Súvisiace dokumenty: